Jak dojechać z lotniska?

Drodzy Goście, przyszedł w końcu czas na napisanie pierwszego posta na naszym – chyba tak można to ująć – blogu/poradniku o Gdańsku. Zaczniemy od wątku, który chyba jest jednym z najbardziej nurtujących przyjeżdżających do Gdańska, a bardziej precyzując – przylatujących.

Port lotniczy w Gdańsku/w Trójmieście jest jeden. Niezależnie od tego, jakie Gdynia ma w tym temacie zdanie. Do nich, na Babie Doły, nic nie przylatuje, poza festiwalem Open’er 😉

Ale odłóżmy na bok żarty z miasteczka na północ od nas, koniec końców jedyne lotnisko Trójmiasta w Rębiechowie jest oddalone od centrum Gdańska o niecałe 16 km, ani to daleko, ani to blisko (patrząc z perspektywy autobusu czy kolejki, ale o tym za chwilę). Zacznijmy jednak od rzeczy najprostszych do opisania, a więc dojazd taksówką.

UBER, TAXI, A ZA ILE?

Co możemy polecić w tej materii? Ano korzystanie z aplikacji Uber tudzież Bolt (dawne Taxify). Ceny są naprawdę konkurencyjne i nawet najtańsze korporacje w Gdańsku nie dadzą takiej, jak Wasz własny telefon. Przykładowe ceny z soboty (15.06.19) na kurs z lotniska na ul. Czopową 9 rysują się następująco:

źródło: aplikacje uber i bolt.
podane przykłady cen są orientacyjne i nie mogą być zagwarantowane.

Stawki weekendowe są tutaj niższe niż w dni robocze tradycyjnej taksówki. A jak już o tradycji mowa, to zakładając, że trafimy na uczciwego kierowcę, który nie naciągnie nas na dodatkowe km (a niestety się to sporadycznie zdarza), to ceny od poniedziałku do piątku powinny oscylować od 50 zł w górę. W weekendy i w nocy oczywiście stawki odpowiednio rosną. Dlatego postaraliśmy się o gwarantowane stawki. Od pewnego czasu już oficjalnie porozumieliśmy się z firmą Hallo Taxi, która naszym gościom oferuje stałą cenę za przejazd pomiędzy centrum a lotniskiem. Jest to 60 zł zawsze, niezależnie czy to poniedziałek czy weekend, dzień czy noc. Nawet jeśli utkniecie w korkach w godzinach szczytu nie będzie trzeba płacić nic ponad 60 zł. Cena więc, szczególnie w nocy i weekendy, jest wręcz świetna. Od poniedziałku do piątku można trafić lepiej, ale czy jest sens ryzykować dla 5 zł?

Jak to działa? Opcje są dwie. Pierwsza, musimy otrzymać od Państwa następujące informacje:
  1. nr lotu i godzinę lądowania,
  2. miasto skąd lecicie,
  3. informację o rodzaju bagażu.

…a potem kierowca czeka w hali przylotów “z nazwiskiem w ręku”.

Druga, można samemu zadzwonić po taksówkę, na spokojnie po wylądowaniu i zamówić ją na hasło „Happy 7 Apartamenty” (adres docelowy, przypominam, będzie na potwierdzeniu rezerwacji i oczywiście w instrukcji o zameldowaniu).

Oprócz tej zniżki, Hallo Taxi oferuje również stałą kwotę za przejazd z Gdańska do centrum Sopotu (Dworzec PKP albo Molo) oraz 20% zniżki na każdą inną trasę. Warunek jest ten sam: podanie hasła – Happy 7 Apartamenty.
Na marginesie dodam tylko, że raz doniesiono nam o zdziwieniu kierowcy, że taka promocja obowiązuje, ale wystarczyło, że zgłosił się na centralę i została ona potwierdzona.

TRANSPORT PUBLICZNY:

Dojazd transportem publicznym ma dwa stopnie trudności/komfortu: łatwy (autobus 210) i trudniejszy (pociąg – trzeba się przesiadać i przechodzić między peronami albo koniec końców do autobusu 210/tramwaju).

Wybór z perspektywy walizek jest zatem oczywisty, najlepiej wybrać autobus. Przed przyjazdem można sprawdzić rozkład na stronach ZTM Gdańsk albo skorzystać z aplikacji jakdojade.pl . Aplikacja jest o tyle interesującą pomocą, że oprócz bieżącego rozkładu pokazuje trasę przejazdu, miejsca potencjalnych przesiadek, a przede wszystkim (w przypadku tras tramwajowych i autobusowych) podpowiada i umożliwia kupno odpowiedniego biletu przez telefon.

źródło: aplikacja jadojade.pl

Dwa podstawowe bilety na przejazdy tramwajami i autobusami w Gdańsku to:

  • jedno-przejazdowy: 3,20 normalny i 1,60 ulgowy.
  • jednogodzinny (z możliwością przesiadek): 3,80 i 1,90 zł.
  • oprócz tego jest jeszcze bilet całodobowy: 13,- i 6,50 zł.

Bilety można kupić na 3 sposoby:

  • w biletomacie (tylko na przystankach, w pojazdach się jeszcze nie dorobiliśmy, a szkoda),
  • u kierowcy (tylko godzinne),
  • w aplikacjach skycash, jakdojade, często też bankowych np. millennium (nie polecam, jak ktoś ma baterię na wyczerpaniu)
wzory biletów ZTM Gdańsk, po lewej druczek z biletomatu, po prawej wersja do kupienia u kierowcy.

 

A dla osób, które nie odnajdują się z aplikacją przedstawiam krótką zgapkę, czyli plany przejazdu do poszczególnych obiektów:

Dojazd do obiektu:

NAVEL: autobus 210, wysiadka: Dworzec Główny albo Brama Wyżynna, stąd spacer ok 500 m. Bilet na jeden przejazd.

ALTSTADT/FUNKY: autobus 210, wysiadka Brama Wyżynna, stąd spacer ok 700 m. Bilet na jeden przejazd.

CZK: autobus 210, wysiadka: Dworzec Główny, tu przesiadka do autobusu 100, kierunek Targ Rybny. Stąd już tylko 150 metrów i na miejsce.
Alternatywnie: kurs do Bramy Wyżynnej i spacer 1,2 km, kierunek hotel Hilton/Targ Rybny.

PFENNING/DOWNTOWN: autobus 210, wysiadka: Brama Wyżynna, stąd spacer ok 500 m. Albo przesiadka na tramwaj 8 lub 9 (kierunek Stogi), wysiadka na przystanku Żabi Kruk, budynek obok przystanku.

MARINA/ZK: autobus 210, wysiadka przystanek Toruńska, spacer ok 400 m.

HOPFEN: autobus 210: Brama Wyżynna, tu przesiadka na tramwaj 8 albo 9 (kierunek Stogi), wysiadka na przystanku CHMIELNA, stąd spacer ok. 400 m.

LANGGARTEN: autobus 210: Brama Wyżynna, tu przesiadka na tramwaj 8 albo 9 (kierunek Stogi), wysiadka na przystanku AKADEMIA MUZYCZNA, stąd spacer ok. 500 m.

GROBLA: autobus 210: Brama Wyżynna, tu przesiadka na tramwaj 8 albo 9 (kierunek Stogi), wysiadka na przystanku BRAMA ŻUŁAWSKA, stąd spacer ok. 280 m.